Nasze zdrowie zależy od nas. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa

To najważniejsze przesłanie posiedzenia Sztabu Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Apelujemy do pilan o noszenie maseczek, dezynfekcję rąk i zachowanie odstępu społecznego. Właścicielom firm usługowych i handlowych oraz kierownictwu instytucji publicznych przypominamy natomiast, o obowiązku dopilnowania, by te zasady były przez obywateli przestrzegane.

Do soboty 20 marca na terenie Piły, obowiązują dotychczasowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Zmiany – jak już wczoraj informowaliśmy:

http://www.pila.pl/pl/aktualnosci/covid-19-lockdown-w-calym-kraju.html –  będą obowiązywały od wspomnianej soboty do 9 kwietnia 2021 roku.

Biorąc jednak pod uwagę wzrost liczby zakażeń na terenie powiatu pilskiego, prezydent Piły Piotr Głowski oraz uczestniczący w posiedzeniu Sztabu Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego  przedstawiciele: Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej, zaapelowali do mieszkańców o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, które według epidemiologów i wirusologów, ograniczają ryzyko zakażenia groźną dla życia chorobą. Przypominamy więc o obowiązku:

-noszenia maseczki w miejscach publicznych (ulica, sklepy, lokale usługowe, obiekty kultury i sportowe),

-dezynfekcji rąk,

-zachowania w miejscach publicznych co najmniej 1, 5 metrowego odstępu.

Właścicielom firm handlowych i usługowych oraz kierownictwu instytucji publicznych przypominamy, że ciąży na nich obowiązek dopilnowania, by ich pracownicy, podwładni oraz klienci (petenci), przestrzegali wyżej wymienionych zasad.

Prosimy także o:

-załatwianie spraw urzędowych przede wszystkim telefonicznie i online,

-ograniczenie spotkań towarzyskich wyłącznie do grona rodzinnego,

-rezygnację z  udziału dzieci w sportowych i kulturalnych zajęciach pozalekcyjnych,

-ograniczenie aktywności sportowej do dyscyplin indywidualnych (np. bieg, jazda na rowerze),

-w przypadku korzystania z zewnętrznych siłowni i placów zabaw, o zabieranie ze sobą środków dezynfekujących i odkażanie nimi uchwytów i powierzchni, których dotykamy.

Wciąż czekamy na rządowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń, które obowiązywać ma od soboty 20 marca. Jeśli obostrzenia zostaną rozszerzone, to opublikujemy szczegółowy komunikat o zasadach obowiązujących w Pile. Najprawdopodobniej nastąpi to jutro w godzinach popołudniowych.

Piotr Gadzinowski

rzecznik prasowy UM Piły