UWAGA UPAŁY

 

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało ostrzeżenie 2. stopnia, które obowiązuje od godz. 13.00 w czwartek, 17 czerwca, do godz. 20.00 w poniedziałek, 20 czerwca. Prognozowana temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 34°C, temperatura minimalna w nocy od 14°C do 20°C.

Lekarze radzą, aby między godzinami 11.00 a 16.00 osoby, które nie muszą, nie wychodziły z domów. Najbardziej narażeni są seniorzy i dzieci. Należy pamiętać o nakryciu głowy i odpowiednim nawodnieniu – w upały trzeba pić przynajmniej 2,5 litra wody, najlepiej niegazowanej.

Pamiętajmy, nie bądźmy obojętni, zainteresujmy się sąsiadem, osobą starszą, dzieckiem, zwierzętami. Sprawdźmy, czy nie potrzebują naszej pomocy. Nigdy nie zostawiajmy w samochodzie bez opieki dzieci i zwierząt. Temperatura w zamkniętym samochodzie może osiągać nawet 50-60°C.

Według meteorologów przez najbliższe dni utrzyma się wysoka temperatura powietrza przekraczająca 30 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek (10 czerwca br.) ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla 11 województw. Taka pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Tylko w ostatni weekend (8-9 czerwca br.) utonęło 8 osób.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. W związku z tym MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Starajmy się – w miarę możliwości – nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację. Zachowajmy więc szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego. Upalnie nie będzie jedynie na północy kra

Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Pamiętajmy o osobach starszych – członkach naszych rodzin i sąsiadach gdyż przegrzanie organizmu może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru.

W upalne dni osobom starszym należy się szczególna uwaga. Pamiętajmy o osobach starszych – członkach naszych rodzin i sąsiadach gdyż przegrzanie organizmu może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru.

Udar cieplny

Udar cieplny wywołany jest przegrzaniem organizmu, w związku z wysoką temperaturą, odwodnieniem organizmu i utratą elektrolitów. Najbardziej narażoną na udary grupą są osoby w podeszłym wieku, osoby zmęczone, otyłe oraz osoby przyjmujące leki, które mogą utrudniać proces termoregulacji.

Do głównych objawów udaru zalicza się: wyczerpanie, dezorientację, uczucie gorąca, zaczerwienioną i suchą skórę, pragnienie, szum w uszach i skroniach, mroczki przed oczami, zawroty i ból głowy, czasami nudności i wymioty, podwyższoną temperaturę ciała nawet powyżej 40°C, utratę przytomności. Objawy narastają szybko, w razie utraty przytomności konieczna jest pomoc lekarza.

  Jak reagować?

  •  Należy wezwać pogotowie, bowiem udary mogą doprowadzić w groźnych przypadkach nawet do śmierci.
  •  Poszkodowanemu należy udzielić pierwszej pomocy: umieścić go w pozycji półsiedzącej w zaciemnionym, chłodnym pomieszczeniu, zrobić zimne okłady na głowę i kark (nie stosować lodu, ponieważ w zetknięciu z rozgrzanym ciałem może to spowodować szok termiczny).
  •  Należy podawać napoje chłodzące (zabronione jest picie alkoholu, kawy i herbaty).
  •  Ulgę przynieść może obłożenie całego ciała wilgotnymi i chłodnymi ręcznikami – co pewien czas trzeba je zmieniać.

Skip to content