Szanowni Państwo.
Od nowego roku 2025 weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Wprowadza ona szereg zmian mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa obywateli.
Przepisy odnoszą się także do kwestii związanych z finansowaniem ochrony ludności i obrony cywilnej i przewidują, że na rozwój systemu ochrony ludności i obrony cywilnej będzie przeznaczone, co najmniej 0,3 proc. PKB.
Do nowej ustawy weszło w życie 6 rozporządzeń, w tym cztery dotyczące samorządów.
Zgodnie z art. 207 ust. 1 i 3 Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej planuje się kontrolę obiektów:
W przypadku pkt. 1 o tym, czy dany obiekt lub jego część zostanie uznane za budowlę ochronną zadecydują opinie Inspektorów Budowlanych, oraz przedstawicieli państwowej Straży pożarnej.
Natomiast w pkt. 2 jak sam zapis wskazuje, dotyczy właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych, które w całości lub części pełniły funkcje ochronne w szczególności UKRYCIA lub SCHRONU.
Na podstawie art. 207 ust.5 ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej opracowano rozporządzenie dotyczące kryteriów uznawania obiektów budowlanych, albo ich części za budowle ochronne. A wdrożenie go w życie, wiązać się będzie z kontrolami obiektów wpisanych do rejestru przez Państwową Straż Pożarną jako potencjalne schrony, ukrycia i miejsca doraźnego schronienia
W mieście Piła prowadzona była ewidencja budowli ochronnych, , która została przekazana do Państwowej Straży Pożarnej przed wejściem w życie ustawy, w celu przeprowadzenia inwentaryzacji, rozpoznania zagrożeń w tym w szczególności identyfikacji obiektów osłonowych (miejsc doraźnego schronienia) możliwych do wykorzystania w ramach ochrony ludności i obecnie jest dostępna w aplikacji SCHRONY:
Jeśli właściciel, zarządcą lub użytkownik wieczysty posiada wiedzę o istniejących obiektach ochronnych, które znajdują się w jego zasobach a nie są wykazane w aplikacji schrony proszony jest zgodnie z art. 207 ust. 1 i 3 Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej do dnia 2 kwietnia 2025 r. o przekazanie takiej informacji do Urzędu Miasta w Pile.
Prosimy, nie zgłaszać piwnic w blokach lub firmach, chyba, że przeprowadziliście Państwo w nich prace budowlane dostosowując je do funkcji ochronnych.
W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny 795 107 488 lub mailowy: gczk@um.pila.pl
Podpisał
Kierownik GCZK
Wojciech Nosek